Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przy współpracy z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego prowadzi od jakiegoś czasu licznik elektromobilności. Można znaleźć w nim dane, które informują nas m.in. o tym ile aut elektrycznych jest obecnie zarejestrowanych w Polsce.
Wciąż nie ma się czym zachwycać
Jeśli jesteś fanem pojazdów z napędem elektrycznym to niestety nie masz powodów do euforii. Na naszych drogach jest ich wciąż mało. Według danych z końca października 2019 łącznie do tej pory zostało zarejestrowanych 7 884 samochodów osobowych z silnikami elektrycznymi. Liczba ta może zostać podzielona na dwie kategorie: samochody typu BEV oraz PHEV.
BEV – są to pojazdy w pełni elektryczne, który do poruszania wykorzystuje wyłącznie moc pochodzącą z akumulatorów. Takich pojazdów na naszych drogach jest 4 701 sztuk.
PHEV – pojazdy o napędzie hybrydowym, różniącym się jednak od zwykłej hybrydy tym, że silnik elektryczny jest w stanie zastąpić spalinowy, a nie tylko go wspomaga. Do tej pory zarejestrowano w Polsce 3 183 takich samochodów
Na pocieszenie warto podkreślić, że trend wygląda obiecująco i coraz chętniej kupujemy samochody elektryczne. W samym tylko 2019 w okresie od stycznia do końca października zarejestrowano 3 250 pojazdów z napędem elektrycznym, czyli o 100% więcej niż w takim samym czasie w roku poprzedzającym.
Jeśli chodzi o infrastrukturę pozwalającą szybko i bezpiecznie ładować pojazdy elektryczne, to delikatnie rzecz ujmując wciąż jej brak. Na koniec października 2019 mieliśmy w Polsce 958 stacji ładujących.
Jako ciekawostka warto również wspomnieć, że liczba elektrycznych samochodów ciężarowych lub dostawczych wynosi 458. Natomiast liczba autobusów napędzanych prądem to 208.
Co ciekawe coraz chętniej sięgamy również po motocykle, które są zasilane energią elektryczną. Na koniec października mieliśmy w Polsce ich 6094.
Elektrykami najłatwiej wciąż poruszać się po Warszawie. Stolica Polski dysponuje wciąż zdecydowanie największą liczbą stacji ładowania i wyraźnie wyprzedza pod tym względem pozostałe miasta takie jak Wrocław, Katowice, czy Kraków.
Czy w takiej sytuacji warto decydować się na auto elektryczne?
Jest kilka argumentów, które w mocny i wyraźny sposób sprawiają, że warto co najmniej rozważyć taką opcję jeśli stoimy przed zakupem nowego auta miejskiego. Jednym z istotnych powodów, który może skłonić nas do zakupu auta elektrycznego są dotacje, o które można się ubiegać. Dokładnie informacje na ten temat znajdziesz tutaj: Jak otrzymać dofinansowanie do samochodu elektrycznego? Oczywiście w najlepszej sytuacji są postawieni w chwili obecnej mieszkańcy Warszawy, którzy dysponują największą i nieustannie rosnącą liczba stacji ładujących.
Pełen raport z danymi na koniec X.2019 znajdziesz tutaj: licznik elektromobilności X.2019.