Żaden kierowca nie chce być uczestnikiem zdarzenia drogowego, szczególnie poważnego. Jednak każdy z nas powinien być możliwie najlepiej przygotowany do chwili, gdy taka sytuacja nas spotyka.
Każda sekunda jest ważna w momencie, kiedy służby ratownicze próbują dostać się do osoby uwięzionej w samochodzie. Na przeszkodzie oprócz ewentualnych uszkodzeń samochodu, czy jego nienaturalnego ustawienia stoi również jego… konstrukcja. Każdy z producentów w różny sposób projektuje swoje pojazdy. Akumulatory możemy znaleźć w bagażniku, pod tylna kanapą czy pod maską, bak bywa z lewej, prawej strony lub zajmuje całą szerokość samochodu. Te przykłady wraz z masą innych rzeczy sprawiają, że szybkie, bezpieczne oraz skuteczne uratowanie osoby uwięzionej we wraku może przeciągnąć się o kilka minut. Czy możemy ułatwić ewentualne działanie służbom ratowniczym?
Arkusz ratunkowy / Karta Ratownicza, co to jest?
Arkusze ratunkowe to karty danych stworzone przez producenta samochodu, które informują o ważnych aspektach technicznych dotyczących pojazdu. Znajdziemy w nich informacje takie jak rozmieszczenie akumulatorów, wzmocnień nadwozia, poduszek powietrznych czy położenie zbiornika paliwa. Właśnie te wskazówki mogą przyśpieszyć akcje ratunkową o cenny czas, który może uratować życie Twoje, lub jadących z Tobą pasażerów.
Gdzie znajdę arkusz ratunkowy?
Listę arkuszy ratunkowych znajdziesz w tym miejscu: http://rescuesheet.info/seite_3.html lub tu: https://kartyratownicze.pl/. Jeśli jeździsz autem, z lat ’90 lub nowszym to bez problemu powinieneś znaleźć odpowiedni arkusz ratunkowy online. Kolejną opcją na odnalezienie karty ratowniczej jest udanie się do ASO i poproszenie o wydanie karty dla Twojego pojazdu wraz z nalepką informacyjną.
Co zrobić z kartą ratowniczą?
Karta ratownicza powinna zostać przez Ciebie wydrukowana i umieszczona za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. Jest to standardowe miejsce, w którym ten dokument jest poszukiwany przez służby ratownicze. Dodatkowo informacja o tym, że w pojeździe znajduje się arkusz ratunkowy powinna zostać wyraźnie oznaczona, np. poprzez wlepkę na przedniej szybie.
To wszystko. Ta jakże prosta czynność może uratować czyjeś, być może Twoje, życie.